Binance, 13 Altcoin İçin Kritik Duyuru Yayınladı: Delist Ediyor!

Ticaret hacmi bakımından dünyanın önde gelen kripto para borsası Binance, bu ayın sonlarından itibaren geçerli olmak üzere birçok spot ve marjin ticaret çiftinin listeden çıkarıldığını duyurdu. Bu hamle, Binance’in kullanıcıları için “yüksek kaliteli bir ticaret piyasası” sağlamak amacıyla yaptığı düzenli inceleme sürecinin bir parçası olarak gerçekleşti.

Binance, bazı spot çiftleri delist ediyor

Dört spot işlem çifti 24 Mayıs 2024 TSİ 06:00’da Binance’ten kaldırılacak. Bu çiftler INJ/TUSD, MEME/TUSD, SNX/ETH ve SYN/BTC’yi içeriyor. Binance’e göre listeden çıkarmanın nedeni “zayıf likidite ve işlem hacmi”. Bu, bu varlıkların platformda aktif olarak alınıp satılmadığı ve potansiyel olarak bunları satın almaya veya satmaya çalışan kullanıcılar için zorluklara yol açtığı anlamına geliyor.

Bir spot işlem çiftinin listeden çıkarılmasının yalnızca birlikte işlem gören iki varlığın spesifik kombinasyonunu etkilediğini unutmamak önemlidir. Kullanıcılar baz tokenleri (INJ, MEME, SNX ve SYN) Binance üzerinde tutmaya devam edebilir ve halen mevcut olan farklı çiftleri kullanarak bunların ticaretini yapabilirler. Binance, listeden çıkarılan çiftlerden herhangi birinde Binance’in Spot Ticaret Botları hizmetini kullanmış olan kullanıcılara, potansiyel kayıpları önlemek için son tarihten önce botlarını güncellemelerini veya iptal etmelerini tavsiye ediyor.

Marj işlemlerinde de bir delist duyurusu geldi

Spot alım satım çiftlerinin kaldırılmasına ek olarak Binance Margin, 31 Mayıs 2024 TSİ 09:00’da dokuz marjin alım satım çiftini de listeden çıkaracak. Listeden çıkarılan çiftler şunları içerir:

  • Çapraz Marj: MDX/BTC, SEI/TUSD, SUI/TUSD
  • İzole Marj: ALPACA/BTC, ARKM/TUSD, CHESS/BTC, MDX/BTC, SEI/TUSD, SUI/TUSD

Bu çiftler için Binance Margin, listeden çıkarma sürecine daha kapsamlı bir yaklaşım izleyecektir. Etkilenen çiftler için izole marjlı borçlanma 24 Mayıs 2024 06:00 UTC’de askıya alınacak. Bu, kullanıcıların artık bu çiftlerdeki pozisyonlarından yararlanamayacakları anlamına geliyor. 31 Mayıs’ta belirlenen zamanda Binance Margin aşağıdaki eylemleri gerçekleştirecek:

  • Listeden çıkarılan çiftlerdeki tüm kullanıcı pozisyonlarını kapatacak.
  • Otomatik uzlaşma gerçekleşecek. Bu, açık pozisyonların geçerli piyasa fiyatından kapatılacağı anlamına gelir.
  • Çiftlerde bekleyen tüm emirleri iptal edecek
  • Çiftleri Margin platformundan tamamen kaldıracak.

Kullanıcıların ne yapması gerek?

Spot alım satım çiftlerinin listeden çıkarılmasına benzer şekilde, kullanıcılar bu çiftlerdeki bireysel varlıkları diğer mevcut marjlı alım satım çiftleri aracılığıyla alıp satabilirler. Binance, listeden çıkarma işlemi sırasında kullanıcıların pozisyonlarını değiştiremeyeceklerini vurguluyor. Potansiyel kayıpları önlemek için Binance, kullanıcılara şunları şiddetle tavsiye ediyor:

  • Listeden çıkarılan kredili işlem çiftlerindeki pozisyonlarını 31 Mayıs’tan önce kapatın.
  • Varlıklarını son teslim tarihinden önce Marjin Cüzdanlarından Spot Cüzdanlarına aktarın.

Bu işlem çiftlerinin listeden çıkarılmasının daha geniş kripto para piyasası üzerinde sınırlı bir etkisi olması muhtemeldir. Ancak, bu belirli varlıkları elinde bulunduran veya listeden çıkarılan marj çiftlerini kullanan kullanıcılar sıkıntı yaşayabilir. Ticaret stratejilerini ayarlamaları ve potansiyel olarak bu varlıklarla ticaret yapmanın veya bu varlıklardan yararlanmanın alternatif yollarını bulmaları gerekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir